HOGYAN LEHET OSZTRÁK NYUGDÍJAM?

HOGYAN LEHET OSZTRÁK NYUGDÍJAM?

Szerző: WHC Létrehozva: 2019. július. 31. Kategória: Nyugdíj

Az osztrák társadalombiztosítási nyugdíjrendszer három pilléren alapuló rendszer.

Az állami (első pillér) mellett foglalkoztatói nyugdíjrendszer (második pillér) és magánnyugdíjrendszer (harmadik pillér) is működik, de az időskori jövedelem döntő részét változatlanul a társadalombiztosítási nyugdíj adja Ausztriában.

A nyugellátást Ausztriában is igényelni kell, nincs hivatalból történő megállapítás. A nyugdíjigény a nyugdíj feltételeinek teljesülése esetén adható be.

A nyugdíjat Ausztriában évi 14 alkalommal fizetik. Az áprilisi és az októberi nyugdíj és az e hónapokra esetleg járó gyermektámogatás összegét duplán fizetik.

A nyugdíj Ausztriában adóköteles juttatás, emellett 5,1% egészségbiztosítási járulék is terheli.

 

A nyugdíjkorhatár férfiak (és a közalkalmazotti jogviszonyban dolgozó nők) számára 65 év, (a nem közalkalmazotti jogviszonyban dolgozó) nők számára jelenleg 60 év.

A nők általános nyugdíjkorhatára szintén 65 év lesz az 1992-es szövetségi alkotmánytörvény alapján, így a jelenleg 60 éves korhatár 2024. január 1-jétől évente 6 hónappal emelkedik – 2033-ra éri el a 65 évet. Ennek eredményeként az 1968. június 2-án vagy azt követően született nők már csak 65 éves koruktól igényelhetik az öregségi nyugdíjat, akárcsak a férfiak (és a közalkalmazott nők).

 

A legtöbb magyar állampolgárt az foglalkoztatja igazán, hogy mennyi Ausztriában munkával eltöltött idő után jogosult az egyén osztrák nyugdíjra?

 

Az öregségi nyugdíj igényléséhez a korhatár betöltése mellett legalább 180 biztosítási hónap (15 biztosítási év) megléte szükséges, és e 180 hónapból legalább 84 hónapot (7 évet) keresőtevékenységgel kell megszerezni.

 

A biztosítási hónapok számába beleszámít a keresőtevékenységgel szerzett biztosítási hónapok mellett egy sor egyéb időszak is „egyenértékű időtartamként” (ilyen esetekben a járulékterhet főszabály szerint a szövetségi költségvetés viseli), például:

  • gyermeknevelési időszak
  • anyasági ellátás folyósításának tartama
  • fogyatékos gyermek ápolásával töltött, önkéntes biztosítással fedezett időszak
  • beteg hozzátartozó ápolásával töltött időszak (meghatározott feltételek fennállása esetén)
  • külön biztosítással megvásárolható tanulmányi időszakok
  • katonai és polgári szolgálat időtartama
  • munkanélküli segély folyósításának tartama
  • táppénz folyósításának tartama stb.